A wisconsini Madison Egyetem üzemanyag-kutató vegyészei Rolf Dietz irányításával olyan üzemanyag-keveréket kísérleteztek ki, amellyel a motor teljesítménye 20 százalékkal nő, fogyasztása és azzal károsanyag-kibocsátása ugyanakkor 33 százalékkal csökken.
Amennyiben a benzint dízelolajjal keverve öntik motorba, az a jobbik esetben megáll, a rosszabbikban tönkremegy vagy felrobban. A kutatók az 50/50 százalékban keverttől fokozatosan jutottak el az ideális, 85/15 százalékos benzin-dízel "koktélig". Ám közvetlenül a motorba töltve ez sem működött, ezért speciális adagolórendszert is ki kellett hozzá alakítani.
A Fast Response Blending Fuel (gyorsan reagáló kevert üzemanyag) lényege, hogy két befecskendezőn át külön-külön juttatja a tüzelőanyagokat az égéstérbe, amelyek így csak ott keverednek, és "nincs idejük" azoknak a káros hatásoknak a kifejtésére, amelyek összeelegyítésükkor, együttesen jelentkeznek.
Mivel a dízelolajból kevés szén-dioxid és nitrogén-oxid jut a környezetbe, csökken a kipufogógáz káros emissziója, és az új keverék inkább a kevésbé káros, jellemzően dízeles korommal terheli a környezetet. A keverék használata kevésbé melegíti fel a motort, ezáltal csökken az azon át leadott hőveszteség, ami ugyancsak hozzájárul a jobb teljesítményhez, a magasabb hatásfokhoz.
A jelentés szerint a feltalálók motorját és keverékét az amerikai energiaügyi minisztérium bevizsgáltatta, és a felmérés igazolta, hogy az megfelel az új környezetvédelmi előírásoknak is. A kutatók következő feladata, hogy motorgyártó mérnökökkel együttműködve kialakítsák a szériagyártásra is alkalmas, kevesebb hűtést igénylő motort és annak fő elemét, a kettős üzemanyag befecskendezőt.
Az új autók elképzelhető, hogy már az új üzemanyaggal mennek majd